Leghorn

Leghorn należy do najbardziej popularnej rasy kur niosek w Europie. Leghorny są duże (kura około 2 kilogramy, kogut – 2,7kg), ale poruszają się energicznie. Mają szeroką i bardzo wydatną pierś, duże, ściśle przylegające do tułowia skrzydła. Charakteryzują się dziobem w kolorze rogu, jasnopomarańczowymi oczami i skokami.

Najczęściej przyjmują białe upierzenie, ale spotykane są również złote,szare i czarne. Mają dosyć dużą głowę, noszą ją pionowo, grzebień jest pojedynczy, jasnoczerwony o kilku ząbkach, dzwonki są czerwone w migdałowatym kształcie. Zausznice są białe niezależnie od barwy upierzenia.

U Leghornów jest bardzo widoczny dymorfizm płciowy – kogut jest dużo większy od kurki i cechuje się bardzo bujnym, szerokim ogonem.

Leghorny pochodzą z Włoch, skąd powędrowały do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęto je doskonalić planową hodowlą. Uzyskano gatunek wcześnie dojrzewający, szczególnie nieśny – znoszą około 300 jajek rocznie, co daje prawie jedno jajko dziennie, a ich instynkt kwoczenia został zredukowany do minimum.