Salmonelloza

  • Rozwojowi choroby sprzyja system klatkowy, duża obsada, niekorzystne warunki utrzymania i stres, brak właściwej dezynfekcji. Salmonella ujawnia się przy spadku odporności ptaków.
  • Do organizmu ptaka dostaje się przez przewód pokarmowy poprzez wodę, paszę lub odchody. Może być przenoszona zarówno w mięsie jak i w jajach spożywczych.
  • Salmonelloza powoduje ostre biegunki i spadek nieśności, patogeny przedostają się z układu pokarmowego do rozrodczego. Może dojść do zapalenia jajnika, jajowodów oraz otrzewnej.
  • Przewlekłe, nieleczone biegunki powodują obniżenie pobrania paszy, odwodnienie organizmu, a nawet śmierć. Zapobieganie Salmonellozie jest niezwykle trudne, ponieważ kury mogą być bezobjawowymi nosicielami. Stosowane są szczepionki podawane za pośrednictwem wody jako preparat zapobiegawczy, ale niestety nie dla kur nieśnych.
  • Najlepszą metodą jest zapobieganie wystąpieniu salmonellozy. Należy zachowywać odpowiednie warunki zootechniczne, kupować ptaki tylko ze stad wolnych od Salmonellozy, przeprowadzać co jakiś czas badania kontrolne. Ponieważ zakażenie może przenosić się także przez pasze, dobrze jest kupować paszę z atestem stwierdzający, że nie jest zakażona Salmonellą. Powinno się unikać pasz zawierających białka zwierzęce. Zaleca się stosowanie zakwaszania wody kwasami organicznymi. Można też podawać preparaty probiotyczne (przeznaczone dla drobiu). Preparaty takie powinno się podawać kurczętom jak najwcześniej po wykluciu oraz zawsze w przypadku jakichkolwiek zmian (zakup nowych, zmiana pomieszczeń, zmiana paszy), a także po każdej kuracji antybiotykowej. W czasie zmian można też podawać zakwaszoną wodę do picia. Bardzo ważna jest higiena lęgów, zarówno naturalnych jak i sztucznych.